– Najbardziej podobały mi się doświadczenia z chemii, ale lotnictwo też było super. Wszystko strasznie ciekawe – kiwają głowami Martyna i Anka uczennice szkoły podstawowej w Dydni. Teraz już wiedzą dlaczego samolot lata. Dowiedziały się tego od wykładowców z Politechniki Dziecięcej.
23 stycznia br. w Zespole Szkół w Dydni było naukowe święto. W ramach projektu wyjazdowej Politechniki Dziecięcej odbyły się pokazy naukowe, organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, W zajęciach udział wzięło 300 uczniów ze szkół podstawowych z Dydni, Wydrnej i Grabówki oraz z Zespołu Szkół w Niebocku. – To była frajda. Teraz pewnie zabiorę się twardo za fizykę, skoro ona jest taka ciekawa – obiecał sobie Wojtek z czwartej klasy.
Sesję pokazów rozpoczął wykład „Dlaczego samolot lata?”, prowadzony przez Jakuba Rybę i Katarzynę Wywrocką oraz doktorantkę fizyki Politechniki Krakowskiej Dominikę Kuźmę. Dzięki doświadczeniom i demonstratorom naukowym uczniowie poznali najważniejsze prawa fizyki wykorzystywane w lotnictwie. Dowiedzieli się o najważniejszych osiągnięciach współczesnego lotnictwa oraz najciekawszych konstrukcjach lotniczych. Po wykładzie uczniowie pracowali w grupach laboratoryjnych, w trakcie których samodzielnie konstruowali modele samolotów. Właściwości aerodynamiczne swoich modeli, młodzi konstruktorzy mogli sprawdzić później podczas zawodów na najdłuższy lot.
Pokaz z chemii prowadzony przez prof. Wiktora Bukowskiego z Politechniki Rzeszowskiej oraz studentki z Koła Naukowego Studentów Wydziału Chemicznego PRz ESPRIT był hitem dnia. Burzliwe reakcje chemiczne, wybuchy i ciecze zmieniające kolory zrobiły na dzieciach duże wrażenie i spotykały się z ich entuzjastyczną reakcją. Co chwilę rozelgały się ochy i achy. Nuczyciele uznali,że była to doskonała inspiracja do urozmaicania lekcji.
Od 2010 r. z zajęć Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej organizowanych w szkołach podstawowych z Podkarpacia skorzystało do tej pory 4650 dzieci.