12 marca w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej rozpoczął się czternasty semestr zajęć Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie. Po raz kolejny wykładach uczestniczyć będzie 468 dzieci z całego województwa podkarpackiego. W tym samym dniu w Ustrzykach Dolnych wystartował piąty semestr wykładów w tamtejszej Filii, gdzie z zajęć skorzysta ponad 200 dzieci uczęszczających do szkół w Gminie Ustrzyki Dolne.
Pierwsze zajęcia w Rzeszowie pt. „Jak analizować wyniki badań krwi?” poprowadziła dr Magdalena Jarzębowska. Choć sam temat nie sugerował takiego przebiegu zajęć, podczas wykładu było dużo ruchu, zabawy i śmiechu. Poprzez gry ruchowe dzieci dowiedziały nie tylko jakie funkcje pełnią poszczególne składniki krwi, ale przede wszystkim jak ważne jest regularne jej badanie. Mali studenci nauczyli się również jak analizować wyniki takich badań, poznając przy okazji matematyczne pojęcie normy.
Pierwsze zajęcia W Ustrzykach Dolnych poprowadził Karol Wójcicki, pasjonat astronomii, zdobywca tytułu Popularyzatora Nauki 2015, znany przede wszystkim z prowadzonego na Facebooku fanpage’a Z głową w gwiazdach. Na wykładzie przekonywał dzieci, że każdy z nas może być odkrywcą, niezależnie od wieku, a nauka może stać się prawdziwą życiową pasją. Studenci z Ustrzyk wspólnie z prowadzącym przy pomocy specjalnego programu przeprowadzili mini badania naukowe, podczas których dowiedzieli się na co warto zwracać uwagę „patrząc w niebo”.
Na pozostałych wykładach w aktualnym semestrze dzieci poznają wiele ciekawych zagadnień. Podczas zajęć „Magiczne obrazy” przyszli naukowcy dowiedzą się m.in. czym są taumatrop, fenaskistiskop oraz zoetrop. Natomiast na wykładzie pt. „Gdzie jest klawiatura i myszka?” studenci Politechniki Dziecięcej dowiedzą się dzięki jakim urządzeniom możemy komunikować się z komputerem i jakie są najnowsze osiągnięcia technologiczne, które nam to umożliwiają oraz do jakich celów możemy je obecnie wykorzystywać.
Politechnika Dziecięca w Rzeszowie działa od października 2009 roku. Organizowana jest przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, pod patronatem Politechniki Rzeszowskiej. Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba wyraża przekonanie, że niesłabnące zainteresowanie zajęciami utwierdza w przekonaniu, że ich idea jest słuszna: „Politechnika Dziecięca w Rzeszowie rozpoczęła czternasty semestr zajęć, na który do samego Rzeszowa zgłosiło się ponad 1600 dzieci, a łącznie do wszystkich Filii ponad 3 tysiące. Cieszy nas fakt, że projekt Politechniki Dziecięcej spotyka się z tak dużym zainteresowaniem, przede wszystkim samych dzieci. Ten wynik pozwala nam sądzić, że nasze starania i praca, ciągłe poszukiwanie coraz to ciekawszych tematów sprawiają, że zajęcia, które organizujemy są dla dzieci interesujące, ważne i inspirują je do dalszego odkrywania.”
W Ustrzykach Dolnych zajęcia organizowane są od marca 2014 roku, podobnie jak w Rzeszowie przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Realizacja zajęć jest możliwa dzięki finansowaniu z Gminy. Burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz podkreśla, że „W naszym regionie istnieje szczególna potrzeba realizacji tego typu zajęć. Jest to inwestycja w jego rozwój i potencjał oraz w samych mieszkańców. Mam nadzieję, że dzieci, które teraz są studentami Politechniki Dziecięcej, będę w przyszłości budować nowoczesne technologie, tworzyć własne innowacyjne przedsiębiorstwa i zdecydują się robić to właśnie tu, w rodzinnych stronach, tym samym tworząc nowe perspektywy rozwoju dla siebie i dla całego regionu.”
Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie tj. od października 2009 r. liczba uczestników wyniosła ponad 6000 dzieci. Łącznie w Rzeszowie i we wszystkich Filiach tj. Ustrzykach Dolnych, Dębicy, Mielcu, Stalowej Woli, liczba uczestników w tym semestrze osiągnie liczbę 9608. Od marca 2015 w trzech Filiach: w Ustrzykach Dolnych, Mielcu oraz Dębicy poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu chemii i fizyki, lotnictwa, robotyki, pneumatyki czy programowania. Poza regularnymi zajęciami w Rzeszowie i Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 5 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych Fundacji – Odlotowej Fizyki i Sugestii z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa.