W sobotę 21 października ruszył siedemnasty semestr zajęć Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie, gdzie w wykładach będzie uczestniczyć 468 dzieci w wieku 7-12 lat, z całego województwa Podkarpackiego. W trakcie semestru, który na wzór akademicki trwa od października do lutego, odbędzie się pięć spotkań, po jednym w każdym miesiącu. Studenci poznają ciekawych prowadzących i interesujące zagadnienia naukowe.
Semestr w Rzeszowie zainaugurowały zajęcia pt. „Pokaż kotku co masz w środku” prowadzone przez Stanisława Łoboziaka. Studenci dowiedzieli się m.in. co to jest komórka i jak jest zbudowana. Dowiedzieli się także czym jest transparentność i gdzie występuje w przyrodzie. Wspólnie z prowadzącym przeprowadzili eksperymenty, które pokazały jak możemy sprawić, że coś stanie się przezroczyste. Mali studenci poznali metodę optycznego oczyszczania tkanek, za pomocą której naukowcy mogą sprawić, że narządy takie jak nerki czy mózg mogą stać się przezroczyste. Prowadzący wyjaśnił w jakim celu wykorzystuje się tę metodę i przy pomocy eksponatów zaprezentował jej etapy i efekty. Dzieci mogły podziwiać m.in. przezroczystą truskawkę, liść czy całą transparentną mysz.
Na kolejnych zajęciach „Niech zabrzmi muzyka” przekonają się co ma wspólnego muzyka z fizyką, wykonają eksperymenty z rytem i melodią oraz stworzą wielką naukową orkiestrę. Natomiast na pozostałych zajęciach w semestrze, mali pasjonaci nauki będą poszukiwać odpowiedzi na pytania: „Jak samolot nauczył się latać?”, „Czy zmysły można oszukać?” oraz „Jak poznać czy ktoś mówi prawdę?”.
Projekt Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie finansuje firma Pratt&Whitney Rzeszów. Projekt działa także w Filiach w Mielcu, Ustrzykach Dolnych, Dębicy i Stalowej Woli, gdzie środki przekazują lokalne samorządy, bądź firmy działające w regionie. Jak mówi dyrektor fundacji Łukasz Szuba, coraz więcej osób dostrzega potrzebę edukacji pozaformalnej i popularyzacji nauki w województwie „Niesłabnące zainteresowanie Politechniką Dziecięcą, ale także ogromna popularność ostatniego Festiwalu Nauki, pokazują, że mieszkańcy Podkarpacia potrzebują tego typu inicjatyw. Cieszy fakt, że coraz więcej państwowych, publicznych instytucji, jak i prywatnych firm to rozumie i angażuje się w projekty czy wydarzenia tego typu. Wierzę, że wspólnie zaszczepimy w głowach wielu dzieci pasję do nauki i nie będziemy musieli martwić się o przyszłość i rozwój naszego regionu”.
Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” działa od listopada 2012 roku, a ze swoją misją dociera do tysięcy dzieci województwa podkarpackiego. Politechnika Dziecięca jest czołowym projektem Fundacji. Poza zajęciami dla uczniów szkół podstawowych, Fundacja organizuje także zajęcia dla gimnazjalistów, licealistów, bierze udział w piknikach i festiwalach nauki oraz angażuje się w wiele innych projektów popularyzujących naukę. Fundacja jest też inicjatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której druga edycja odbyła się we wrześniu tego roku. W przyszłości Fundacja planuje rozwijać dotychczasowe działania oraz stworzyć miejsce, gdzie każdy będzie mógł odkryć w sobie naukową pasję, umiejętności informatyczne, konstruktorskie, czy inżynierskie. Dlatego też, obecnie czyni starania o utworzenie laboratorium, w którym naukową przygodę przeżyją nie tylko dzieci i młodzież szkolna, ale także dorośli, jako że to ich świadomość naukowa i autorytet w znacznej mierze wpływają na życiowe wybory dorastających młodych pokoleń.