Ponad 2 tysiące uczestników w Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu

Filia Politechniki Dziecięcej w Mielcu rozpoczęła działalność w październiku 2013 roku. 25 marca ruszył ósmy semestr zajęć, w którym udział weźmie 233 dzieci z powiatu mieleckiego. Do tej pory liczba uczestników zajęć przekroczyła 2 100. Od początków istnienia Filii w Mielcu zajęcia finansuje Partner strategiczny – Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. W tym semestrze Partnerem wspierającym finansowo ten projekt została firma Kronospan Mielec Sp. z o.o. Partnerem projektu zostało także Miasto Mielec. Organizację projektu wspiera Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu.

Semestr letni 2017 Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu zainaugurował wykład „Wielki Wybuch, czarne dziury i Kosmos”, prowadzony przez promotora astronomii Radosława Piora. Studenci mieli szansę wybrać się w podróż w kosmos, zrozumieć tajemnice czarnych dziur i Wszechświata, dowiedzieć się, jak powstał oraz czym są ciemna energia i materia. Prowadzący wyjaśnił także dzieciom, jak podzielony jest „tort” Wszechświata i że widzimy jedynie bardzo mały jego kawałek.

W trakcie kolejnych zajęć poruszane będzie wiele innych ciekawych zagadnień. Na wykładzie pt. „Serce-jak to działa?”, prowadzonym przez dr Iwonę Nowak, dowiedzą się, jak zbudowane jest serce, jak funkcjonuje i co z tym wspólnego ma prąd elektryczny. Podczas wykładu „Pamięć doskonała” dzieci dowiedzą się i przećwiczą techniki pamięciowe wspólnie z trenerkami Magdaleną Popek i Joanną Kotek. Na zakończenie semestru, na zajęciach „Czy sterownik steruje, a falownik faluje?”, prowadzonych przez Natalię Rusin-Zielińską, przyszli naukowcy poznają zagadnienie automatyki przemysłowej, dowiedzą się, czym jest sterownik przemysłowy, po co ktoś go wymyślił, a także skąd silnik wie, jak szybko ma się kręcić.

W obecnym semestrze, podobnie jak w poprzednim, odbędą się laboratoria, które tym razem zostaną zorganizowane dla dwóch grup: dzieci z klas 1-3 oraz dzieci z klas 4-6. Łącznie w laboratoriach udział weźmie 30 studentów, a każda z grup zrealizuje cykl 15 godzin zajęć. Tematyka laboratoriów będzie obejmować zagadnienia z zakresu pneumatyki. W laboratoriach wezmą udział dzieci, które najlepiej napiszą test kwalifikacyjny.

Projekt Politechniki Dziecięcej narodził się w 2009 roku, kiedy to w październiku ruszył pierwszy semestr zajęć w Rzeszowie. Organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”. Partnerem strategicznym Filii Politechniki Dziecięcej w Mielcu są Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., które od początku finansują zajęcia. Prezes PZL Mielec Janusz Zakręcki mówi: „Wspieramy projekt Politechniki Dziecięcej, ponieważ widzimy w nim szansę rozwoju dla dzieci, ale też w przyszłości dla naszego regionu. Mamy nadzieję, że ci młodzi ludzie zdecydują się na studia techniczne i dołączą do inżynierów i specjalistów w naszym przedsiębiorstwie.”

Do grona firm, angażujących się i wspierających popularyzację nauki i edukacji dołączył także Kronospan Mielec Sp. z o.o. Jak mówi Joanna Szremska, Dyrektor Personalna Kronospan: „Włączamy się i realizujemy wiele działań proedukacyjnych. Politechnika Dziecięca to szczególny, niezwykle wartościowy projekt, który zaszczepia w dzieciach iskrę wiedzy. Jesteśmy przekonani, że będzie zaczątkiem ich dalszego rozwoju i wpłynie na wybór przyszłej kariery zawodowej.”

Dyrektor Fundacji Łukasz Szuba podkreśla, jak ważne jest zrozumienie potrzeby inspirowania dzieci naukami ścisłymi „Co semestr na nasze zajęcia w Rzeszowie oraz we wszystkich filiach Politechniki Dziecięcej rejestruje się w sumie ponad 3 tysiące dzieci, co, nie ukrywamy, nas bardzo cieszy. Pozwala nam to sądzić, że jeśli tyle osób rozumie słuszność inspirowania dzieci do zainteresowania naukami ścisłymi, to wypełnianie misji przez fundację jest potrzebne. I choć na efekty naszych działań będziemy musieli poczekać, to wierzę, że przyniosą wiele dobrego wszystkim partycypantom”.

Od początku działalności Politechniki Dziecięcej w Mielcu, tj. od października 2013 r,. w zajęciach wzięło niemal 2200 uczestników. W tym semestrze łącznie we wszystkich filiach liczba uczestników osiągnie liczbę ponad 12,5 tysiąca. Prócz Mielca, także w filiach w Ustrzykach Dolnych i w Stalowej Woli poza wykładami organizowane są laboratoria dla studentów Politechniki Dziecięcej, z zakresu m.in. chemii, fizyki, czy mechaniki. Poza regularnymi zajęciami Politechniki Dziecięcej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, prowadzi program Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej, który realizowany jest w szkołach podstawowych na terenie całego Podkarpacia. Do tej pory skorzystało z niego ponad 6 tysięcy dzieci, przede wszystkim z obszarów wiejskich. Co więcej, w ramach pozostałych programów edukacyjnych, realizowanych przez fundację: Odlotowej Fizyki i Sugestii,  z zajęć skorzystało ponad 15 tysięcy uczniów z całego województwa. Fundacja angażuje się również w festiwale i pikniki naukowe, jest też inicjatorem i organizatorem Festiwalu Nauki – jednej z największych imprez popularnonaukowych w regionie, której kolejna edycja już w tym roku.

 

 

Udostępnij:
Skip to content