Politechnika Dziecięca inspiruje do naukowej przygody

DSC09865-960x638.jpgKolejny semestr Politechniki Dziecięcej dobiegł końca. Z uśmiechami na twarzach i głową pełną naukowych odkryć, symboliczne „mury” uczelni opuściło ponad tysiąc małych studentów. Nabór na następny semestr już we wrześniu.

W Rzeszowie dyplomy ukończenia otrzymało 468 dzieci,. W Mielcu oraz w Ustrzykach Dolnych Politechnika Dziecięca zyskała 200 absolwentów, natomiast w Dębicy 268. Pomimo ewidentnej radości z nadchodzących wakacji, wśród dzieci dało się słyszeć głosy rozczarowania i pytania o kolejny semestr zajęć, na który to rekrutacja ruszy już końcem września.

W tym semestrze na wykładach dzieci wraz z Arturem Polakiewiczem szefem Laboratorium Kryminalistycznego Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, zagłębiały tajniki pracy współczesnego detektywa; z członkami Koła Naukowego Elektroniki i Technologii Informacyjnych Mateuszem Salachem i Łukaszem Gotówko, poznawały podstawy robotyki i programowania; z dr arch. Anną Martyką z Zakład Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej konstruowały własne lotniska uwzględniając przy tym strefy zabaw dla dzieci, natomiast z gościem z Krakowa, astrofizykiem dr hab. Sebastianem Kubisem wyruszyły na wędrówkę po nocnym niebie.

W Filach Politechniki Dziecięcej poza stałymi wykładami, w tym semestrze odbywały się również zajęcia laboratoryjne. Uczęszczali na nie mali studenci, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w teście wiedzy z nauk ścisłych, przeprowadzonym na pierwszych wykładach. Laboratoria odbywały się raz w tygodniu, a ich tematy, podobnie jak wykładów, skupiały się na przedmiotach politechnicznych.

W Ustrzykach Dolnych tematyka laboratoriów obejmowała zagadnienia z dziedziny chemii, fizyki, lotnictwa i odnawialnych źródeł energii. Na zajęciach takich jak „Chemiczne pachnidła”, „W świecie analityki chemicznej” „Magiczne widmo”, czy „Energia przyszłości” dzieci z pomocą prowadzących wykonywały doświadczenia, przeprowadzały badania, konstruowały i budowały pomoce naukowe. Jeden cykl zajęć poświęcony był także modelarstwu – mali studenci konstruowali latawce i samoloty, przy okazji uzupełniając swoją wiedzę z dziedziny lotnictwa.

W Mielcu, aby przybliżyć tematykę związaną z energią odnawialną, mali studenci na laboratoriach wykorzystywali roboty Lego, dzięki czemu poznali, także podstawy robotyki i programowania. Na warsztatach dzieci zaznajomiły się z podstawami przemiany energii mechanicznej w elektryczną, wykonywały doświadczenia z wykorzystaniem energii słonecznej oraz wiatrowej, a także budowały mini-elektrownię wiatrową, stację z panelem fotowoltaicznym oraz model pojazdu zasilanego energią słoneczną. Wszystkie te projekty realizowane były w grupach, dzięki czemu młodzi inżynierowie doskonalili, także umiejętności pracy zespołowej.

Na laboratoriach w Dębicy młodzi naukowcy poprzez praktyczne eksperymenty zagłębiali wiedzę z chemii i fizyki. Na zajęciach m.in. doświadczalnie badali skutki działania ciśnienia atmosferycznego i hydrostatycznego i wyznaczali wartość ciśnienia, określali pH substancji, badali reakcje egzoenergetyczne oraz budowali spektroskop i wykonywali inne doświadczenia z optyki.

Zajęcia Politechniki Dziecięcej organizowane są od 2009 roku. Początkowo zajęcia prowadzone były wyłącznie w Rzeszowie. Ze względu na duże zainteresowanie, w październiku 2013 roku powstała pierwsza Filia Politechniki Dziecięcej w Mielcu, a semestr później także w Ustrzykach Dolnych oraz Dębicy. Liczba uczestników zajęć Politechniki Dziecięcej w lutym 2015 roku wyniosła 7344.

W połowie września rusza kolejna rekrutacja na zajęcia w nowym semestrze. Tym razem zajęcia będą odbywać się, również w Stalowej Woli, gdzie dzięki finansowaniu ze strony miasta oraz współpracy z Zamiejscowym Ośrodkiem Dydaktycznym Politechniki Rzeszowskiej udało się powołać kolejną, czwartą Filię Politechniki Dziecięcej.

Poza zajęciami Politechniki Dziecięcej w Rzeszowie i w Filiach, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza realizuje również zajęcia i pokazy naukowe w ramach innych projektów edukacyjnych. W ramach Politechniki Dziecięcej Wyjazdowej raz miesiącu, odwiedza szkoły podstawowe na terenie całego Podkarpacia, głównie te z obszarów wiejskich. Do czerwca tego roku liczba uczestników programu wyniosła ponad 5 tysięcy dzieci. Natomiast z zajęć skierowanych do gimnazjalistów czyli Odlotowej Fizyki skorzystało prawie 9,5 tysiąca uczniów, a w ramach projektu Sugestia przeznaczonego dla szkół ponadgimnazjalnych niemal 6,5 tysiąca.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza nie ustaje w wysiłkach, aby stale rozwijać swoją działalność i uatrakcyjniać ofertę zajęć prowadzonych w ramach edukacji nieformalnej. Obecnie swoje siły skupia przede wszystkim na poszerzaniu oferty interaktywnych demonstratorów prezentujących najważniejsze prawa naukowe, a także przy wsparciu Politechniki Rzeszowskiej oraz Stowarzyszenia Dolina Lotnicza, dąży do powołania Interaktywnego Centrum Edukacji Naukowo Technologicznej w Rzeszowie.

Udostępnij:
Skip to content