Learn&Fly – projekt, który pomaga młodzieży rozwinąć skrzydła

Jak połączyć pasję młodzieży do lotnictwa z nauką, zabawą i odrobiną rywalizacji? W odpowiedzi na to pytanie powstał ogólnopolski projekt Learn&Fly, walczący z brakami systemu edukacji, dotyczącymi praktycznych zdolności z zakresu nauk ścisłych i umiejętności interpersonalnych uczniów.

Benjamin Franklin powiedział kiedyś, że zaangażowanie jest najskuteczniejszą metodą nauki i rozwoju. Niestety, w polskich szkołach wciąż brakuje zasobów do efektywnego przekazywania wiedzy młodym ludziom. W końcu same słowa nie wystarczą. Zatem jak pomóc młodzieży w rozwijaniu swoich pasji, jednocześnie ucząc ich przydatnych umiejętności? Z pomocą przychodzi projekt Learn&Fly.

Celem przedsięwzięcia jest walka z problemem słabo rozwiniętych umiejętności uczniów, dotyczących obszaru STEM (ang. Science, Technology, Engineering and Mathematics). W jego skład wchodzą szeroko pojęte nauka, technologia, inżynieria i matematyka. Innowacyjne, angażujące metody nauczania, zastosowane w projekcie, pozwalają skutecznie połączyć wielopłaszczyznowy rozwój ze świetną zabawą.

Zadaniem uczestników zawodów jest własnoręczne stworzenie modelu samolotu, zdolnego do samodzielnego szybowania. Konstrukcja musi jednak spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim zabronione jest korzystanie z jakichkolwiek już powstałych projektów. Wszystkie elementy powinny być zaprojektowane i wykonane przez uczestników, a całkowity koszt użytych materiałów nie może przekroczyć 200 złotych. Sposób wykonania jest dowolny. Podczas czterech edycji zawodów, uczestnicy niejednokrotnie zaskakiwali  swoją kreatywnością i nieszablonowym myśleniem.

Organizatorzy konkursu przygotowali dla uczestników liczne materiały edukacyjne. Opracowane w nich zagadnienia stanowią vademecum wiedzy niezbędnej do stworzenia modelu. Uczniowie znajdą tam m.in. dokładne instrukcje wykonania poszczególnych elementów samolotu, listę materiałów, wykorzystywanych w modelarstwie oraz wskazówki na temat tworzenia rysunków technicznych i symulacji lotu. Dzięki temu nawet osoby, które wcześniej nie miały styczności z modelarstwem i lotnictwem, mogą zdobyć wiedzę niezbędną do wzięcia udziału w zwodach, a tym samym zyskać nową pasję. Oprócz tego uczestnicy otrzymują Career Kit, zawierający opis różnorodnych ścieżek kariery w branży lotniczej. Uczniowie znajdą tam zakresy obowiązków, wymagania, warunki pracy oraz perspektywy rozwoju zawodów ze wszystkich sektorów lotnictwa.

Jak wygląda przebieg zawodów? Pierwszym punktem konkursu jest sprawdzenie wszystkich modeli przez komisję techniczną.  Następnie drużyny przechodzą do prezentacji swojego dzieła przed jury. Członkowie komisji oceniającej nie są przypadkowi. W jej skład wchodzą dyrektorzy największych firm branży lotniczej: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Kalisz oraz Lockheed Martin, które są jednocześnie sponsorami zawodów. Członkami jury są także osoby, zajmujące wysokie stanowiska w uczelniach wyższych i bazach lotniczych, w których odbywają się zawody. Ich wieloletnie doświadczenie i ogromna wiedza są niezwykle cenne dla uczestników konkursu. Zawodnicy niejednokrotnie podkreślali, jak istotne są wskazówki jury, dotyczące planowania pracy, uczenia się na błędach, tworzenia odpowiednich raportów i ulepszania konstruowanych modeli. Jak jednak wiemy, nie tylko to się liczy. Ogromną cześć porad jury stanowią wskazówki na temat pracy zespołowej, swobodnego wypowiadania się i pewności siebie. A wszystko to odbywa się w przyjaznej atmosferze, przepełnionej chęcią wspierania rozwoju młodzieży. Taki sposób oceny drużyn przez profesjonalistów pozwala uczniom na poznanie ich mocnych stron oraz obszarów, nad którymi powinni jeszcze popracować. Dzięki temu zawodnicy zyskują cenne rady, przydatne w szkole, na studiach oraz w pracy zawodowej. Znaczna część uczestników z entuzjazmem deklaruje swój udział w kolejnych edycjach Learn&Fly i biorąc sobie do serca uwagi jury, od razu planuje kolejne projekty.

Punktem kulminacyjnym zawodów jest starcie w konkurencji na najdłuższy lot. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wygrana tego etapu nie gwarantuje zwycięstwa w zawodach, a odpowiada jedynie za 50% ogólnej oceny. Pozostałe kryteria, uwzględnianie przez jury to raport, będący sprawozdaniem z przebiegu procesu tworzenia modelu (30% oceny) oraz prezentacja drużyny i projektu w dniu zawodów (20% wyniku końcowego).

Oprócz tego za każde złamanie lub niespełnienie zasad regulaminu  przyznawane są punkty karne, które mogą okazać się decydujące w kwestii wygranej. Taki sposób oceny motywuje uczestników do dbałości o najmniejsze szczegóły. Dzięki temu zawodnicy uczą się całościowego podejścia do swojej pracy i przywiązywania uwagi do detali, na każdym etapie projektu. Celem Learn&Fly jest wielopłaszczyznowy rozwój młodych ludzi – nie tylko intelektualny, ale również interpersonalny. Uwzględnienie w ogólnej ocenie całokształtu pracy grupy sprawia, że zawody są praktycznym przygotowaniem do stawiania pierwszych kroków w życiu zawodowym.  Tak różnorodne kryteria oceny są czynnikiem, sprawiającym, że Learn&FLy jest wyjątkowym projektem. Uczestnicy niejednokrotnie przekonali się, że najmniejsze szczegóły mogą zadecydować o wygranej.

Jednocześnie jury nieustannie podkreśla, jak ważną częścią zawodów jest po prostu dobra zabawa. Długie godziny spędzone na tworzeniu modelu są świetną okazją do poznawania nie tylko zasad fizyki, ale i siebie nawzajem. Praca grupowa pozwala połączyć spędzanie czasu z przyjaciółmi z odkrywaniem fascynującego świata nauki. A jak wiemy, najlepiej uczy się przez doświadczenie i zabawę. I o to właśnie chodzi w Learn&FLy.

Początkiem czerwca zakończyły się półfinały tegorocznej edycji projektu. Dziewięć drużyn, które zajęły podium w Rzeszowie, Łasku i Gdyni, spotka się już 14 czerwca na terenie PZL Mielec na wielkim finale Learn&Fly. Jak co roku, lista uczestników zapełniła się błyskawicznie, czego rezultatem było zarejestrowanie do zawodów aż 60 drużyn z całej Polski. Znaczna część zespołów musiała pokonać setki kilometrów, aby móc wziąć udział w konkursie, co świadczy o ich ogromnym zaangażowaniu w projekt. Rosnąca frekwencja i zainteresowanie są dowodem na potrzebę organizacji kolejnych edycji Learn&Fly. Potwierdzają to również sami uczestnicy, którzy po wzięciu udziału w konkursie, ponownie zgłaszają się do kolejnych edycji. Zresztą, nikt nie opowie o projekcie tak dobrze, jak właśnie sami zawodnicy.

Na zwycięzców każdego z półfinałów czekały nagrody w wysokości 2000 zł dla zdobywców pierwszego miejsca, 1000 zł dla drugiego oraz 500 zł dla trzeciej drużyny. Na ręce zespołu, który zdobędzie pierwsze miejsce w wielkim finale, trafi aż 3000 złotych. Pozostałe miejsca na podium to odpowiednio 2000 i 1000 zł nagrody. Oprócz tego przedstawiciel każdego z trzech Partnerów: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Kalisz oraz Lockheed Martin wręczy wybranej drużynie nagrodę specjalną w wysokości 500 złotych. Kryteria przyznawania tego wyróżnienia nie są określone, a zatem można je otrzymać np. za wyjątkową charyzmę, zaangażowanie, czy niecodzienną prezentację. Taka gratyfikacja po raz kolejny pokazuje, jak cenne są tzw. umiejętności miękkie i zdolności interpersonalne, nawet w pracy inżyniera czy konstruktora.

Learn&Fly to tylko jeden z wielu projektów, organizowanych przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Jej zespół jest odpowiedzialny za przedsięwzięcia takie jak RoboLAB, XChallenge, Dziecięcy Uniwersytet Techniczny oraz mnóstwo innych zajęć popularyzujących nauki ścisłe wśród dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Organizacja zawodów nie byłaby możliwa bez Partnerów: Pratt&Whitney Rzeszów, Pratt&Whitney Kalisz oraz Lockheed Martin. Konkurs nie odbyłby się również bez nieocenionego wsparcia 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku,  43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni, Politechniki Rzeszowskiej, PZL Mielec, Lotniska Mielec oraz Aeroklubu Mieleckiego.

Wszystkich pasjonatów lotnictwa zapraszamy do śledzenia przebiegu zarówno tegorocznej, jak i przyszłych edycji oraz finału Learn&Fly 2023 na stronie dolinawiedzy.pl i na Facebooku.

Udostępnij: