RoboLAB – unikalny, pierwszy taki projekt w Polsce wkrótce ruszy w Rzeszowie.

Będziemy uczyć, budować roboty i startować w międzynarodowych zawodach!

RoboLAB. Tak nazywa się nowy, unikalny projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych Podkarpacia, a w niedalekiej przyszłości także innych regionów. W ramach tego nowatorskiego przedsięwzięcia, jego uczestnicy konstruować będą m.in. roboty i uczestniczyć w międzynarodowych zawodach

Partnerem strategicznym projektu jest Pratt & Whitney Rzeszów należący do Raytheon Technologies Corporation, a partnerami głównymi Województwo Podkarpackie i Politechnika Rzeszowska im.  Ignacego Łukasiewicza.  

Porozumienie dotyczące powołania do życia RoboLabu podpisali 9 marca br.  Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik i Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów. 

RoboLAB dedykowany jest przede wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych, ale w programie znajdą się również zajęcia dla dzieci z ostatnich klas szkół podstawowych oraz dorosłych, którzy hobbystycznie zajmują się mechaniką, robotyką, programowaniem czy automatyką.

Projekt podzielony jest na dwa moduły. Pierwszy obejmuje serię zajęć i szkoleń, podczas których uczniowie zdobędą wiedzę umożliwiającą im podejście do drugiego etapu. Docelowo będzie nim udział w międzynarodowych zawodach robotycznych organizowanych przez Fundację Doliny Lotniczej. Na potrzeby tych zawodów uczniowie budować będą skomplikowane konstrukcje robotów, które będą wykonywały założone przez organizatorów zadania.

Projekty, których organizatorem jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”, jak Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, poprzez zabawę i wspólne eksperymentowanie zachęcają dzieci do nauki, ale  uczniowie szkół średnich oczekują obecnie czegoś więcej. To właśnie możliwość wzięcia udziału w zawodach ma zachęcić młodzież do rozwoju i poszerzania wiedzy. Dodatkową zachętą do udziału w projekcie ma być również możliwość ich zaangażowania w proces powstawania robotów od samego początku, tworzenia praktycznie nieograniczonych konstrukcji i rywalizacja z rówieśnikami o nagrody finansowe.

Za projektem RoboLab, stoi zarówno rozwój umiejętności technicznych jak i tzw. umiejętności miękkich – takich jak praca zespołowa, umiejętność komunikacji interpersonalnej, nieszablonowe myślenie, budowanie alternatywnych scenariuszy i wiele innych. Jestem przekonany, że właśnie taki mix umiejętności będzie decydujący dla post COVID-owego rynku pracy – powiedział – Marek Darecki, prezes Zarządu Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza” i prezes Pratt & Whitney Rzeszów

RoboLAB to będzie również miejsce, w którym Fundacja Wspierania Edukacji Doliny Lotniczej wraz z partnerami będzie prowadzić zajęcia mające na celu podnoszenie wśród dzieci i młodzieży tzw. kompetencji przyszłości oraz kluczowych kompetencji miękkich. Po prawie 10 latach działalności Fundacja w końcu otwiera własną przestrzeń, w której będzie prowadzić zajęcia popularnonaukowe w ramach STEM, spotykać się z młodymi ludźmi z całego Podkarpacia w ramach wykładów i warsztatów oraz otwartych zajęć, aby jeszcze bardziej rozbudzić w nich zainteresowanie naukami ścisłymi.

Dzieci i młodzież są naszą przyszłością. Cieszymy się, że takie inicjatywy jak RoboLAB powstają w naszym województwie. Propagowanie takiego modelu współpracy będzie przyczyniać się niewątpliwie do rozwoju kompetencji potrzebnych na rynku pracy nie tylko w naszym regionie, ale również w Polsce i na świecie. Połączenie umiejętności technicznych i kompetencji interpersonalnych jest fundamentem przyszłych stanowisk pożądanych przez pracodawcę – powiedział Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego.

RoboLab będzie zlokalizowany w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Uczelnia poprzez swoich pracowników naukowych – ekspertów z robotyki, mechaniki, automatyki, programowania itp.,  będzie merytorycznie wspierać projekt, dzięki czemu roboty budowane przez drużyny będą mogły w niedalekiej przyszłości rywalizować na arenie międzynarodowej.

Oprócz chęci inspirowania i realizowania projektów mających upowszechnić wiedzę i naukę wśród młodego pokolenia z naszego regionu, Politechnika Rzeszowska będzie wspierać wymianę doświadczeń nauki z praktyką gospodarczą. Uczelnia będzie również prowadzić działalność edukacyjną, której celem będzie kształcenia specjalistów w czterech inteligentnych specjalizacjach, tj. lotnictwie i kosmonautyce, motoryzacji, jakości życia oraz informacji i telekomunikacji. Politechnika Rzeszowska będzie także współpracować z Fundacją przy realizacji inicjatyw popularnonaukowych oraz umożliwi korzystanie z powierzchni w budynku „O” do celów projektu RoboLAB – powiedział prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

RoboLAB – Local STEM Incubator to projekt długofalowy, obejmujący swoim zasięgiem nie tylko Podkarpacie, ale w niedalekiej przyszłości, umożliwi on udział w zawodach drużyn z innych regionów Polski i nie tylko. Rozpoczęcie działalności RoboLABu zaplanowane zostało na listopad 2021.

Udostępnij:
Skip to content