„RoboSTREFA – Misja Inżynier”  to projekt Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, który powstał wspólnie z firmą Pratt & Whitney  Rzeszów oraz RoboLAB Local STEAM Incubator. Ma on za zadanie wykształcić u młodych osób kluczowe kompetencje przyszłości, pokazując istotę roli inżyniera w  rozwoju nowoczesnych technologii.

Trzecią edycję projektu RoboStrefa – Misja Inżynier realizujemy w Kaliszu !

Rozwijamy kompetencje przyszłości uczniów szkół podstawowych poprzez:
– wyposażenie nowoczesnej pracowni robotycznej w wybranej szkole,
– powołanie drużyny robotycznej,
– wyszkolenie drużyny w umiejętności techniczne i kompetencje miękkie
– sfinansowanie szeregu działań, aby umożliwić rozwój pasji do robotyki
– możliwość wykorzystania wiedzy w praktyce poprzez budowę robota
– wspaniałą przygodę, której finałem są Międzynarodowe Zawody Robotyczne XChallenge!

Szkoło ! zgłoś się do projektu i zapewnij swoim uczniom nowy wymiar edukacji.


Szkoły mogą zgłaszać się do projektu w terminie 21–30 stycznia 2026 r., poprzez wypełnienie
👉FORMUALARZA ZGŁOSZENIOWEGO
Na drugi etap rekrutacji zaprosimy trzy wybrane placówki. Odbędzie się ona w Kaliszu 11.02.2026r.
Przed przystąpieniem do projektu niezbędne jest zapoznanie się z
👉REGULAMINEM.

Cel projektu:
Głównym celem projektu „RoboSTREFA – Misja Inżynier” jest wszechstronne rozwijanie kompetencji technicznych oraz miękkich wśród uczniów klas 6-8 szkół podstawowych. Poprzez systematyczne szkolenia i warsztaty, projekt ten ma na celu wyposażenie młodych ludzi w kluczowe umiejętności związane z robotyką i programowaniem, które są coraz bardziej cenione na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Szkolenia obejmują również rozwój kompetencji miękkich, takich jak komunikacja, praca zespołowa i kreatywne myślenie, które są niezbędne dla skutecznego funkcjonowania w nowoczesnym środowisku zawodowym.

Założenia projektu:
Projekt skierowany jest do 15 osobowej grupy uczniów klas 6-8 szkół podstawowych i będzie realizowany w trzech rocznych edycjach. W ramach projektu każdy uczestnik otrzyma 130 godzin szkoleń, z czego 100 godzin będzie poświęconych na naukę robotyki,  a pozostałe 30 godzin na rozwijanie kompetencji miękkich. W szkole zostanie zaaranżowana i  wyposażona pracownia, dostosowana do potrzeb budowy i programowania robotów.
Pracownia ta, oprócz swojej podstawowej funkcji, zostanie obrandowana w taki sposób, aby stymulować kreatywność uczniów, a także będzie wykorzystywana do pracy z uczniami w czasie standardowych godzin lekcyjnych. W ramach projektu zostanie utworzona drużyna robotyczna, która zajmie się konstrukcją własnego robota. Zespół ten będzie reprezentować szkołę w zawodach Task Hunters w ramach Międzynarodowych Zawodów XChallenge oraz uczestniczyć w innych konkursach robotycznych organizowanych na terenie całej Polski.
Ponadto, uczestnikom projektu zostaną zapewnione spotkania z doradcą zawodowym w celu analizy ich predyspozycji i wsparcia w rozwoju osobistym.

Opiekun drużyny:
W ramach realizacji projektu niezbędne będzie wyznaczenie opiekuna drużyny. Rola opiekuna będzie polegała nie tylko na czuwaniu nad prawidłowym przebiegiem działań projektowych, ale również na motywowaniu drużyny do aktywnego uczestnictwa i rozwoju. Zadanie to przewiduje wynagrodzenie finansowe.

Korzyści dla szkół:
Szkoła otrzymuje wyposażenie oraz branding pracowni robotycznej, współpracę z liderem branży lotniczej, wyróżnienie na tle innych placówek, uczestnictwo w prestiżowym projekcie.



Udostępnij: