Znamy zwycięzców tegorocznych zawodów XChallenge

Za nami intensywne dwa dni niesamowitych robotycznych emocji podczas zawodów XChallenge!

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Rzeszowska Grupa IT oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne Oddział Podkarpacki to organizatorzy tego wyjątkowego wydarzenia, które odbyło się w dniach 13 -14 października 2023 roku na hali widowiskowo sportowej w Rzeszowie – Podpromiu.

XChallenge to cztery wydarzenia w jednym! Pierwszego dnia XChallenge odbyły się zawody Task Hunters – skierowane do uczniów szkół średnich z całej Polski. Zespoły wraz z opiekunami startowały w walce o podium na miano najlepszych robotyków! Na specjalnie przygotowanej arenie zawodnicy musieli wykonać szereg zadań zdalnie sterując swój opracowany przed zawodami pojazd. W Task Hunters roboty o wymiarach 50 x 50 x 100 cm musiały zdobyć jak najwięcej punktów aby walczyć o najwyższe miejsca. Jednak nie była to tylko jazda po arenie. Task Hunters wymagała dobrze opracowanej strategii działania, wyboru zadań oraz współpracy zespołu. Uczestnicy prezentowali także swoje projekty przed Jury, którzy oceniali konstrukcje, przygotowanie do zawodów czy umiejętności miękkie drużyny.

II dzień zawodów zawierał dwa duże wydarzenia w kategorii otwartej – zawody Smash Bots i ROBO~motion. Kategoria otwarta oznacza, że każdy, niezależnie od wieku mógł startować w tych zawodach. Smash Botsy to z kolei jedyne takie wydarzenie w Polsce – masywne roboty o wymiarach 40 x 40 x 100 cm oraz wadze do 25 kg walczyły ze sobą na specjalnie zaprojektowanej arenie mogącej wytrzymać każde uderzenie. Zdalnie sterowane roboty wyposażone w niezwykłe uzbrojenie toczyły pojedynki podczas 3 minutowej rundy 1:1. W tym roku organizatorzy dodali również specjalne „przeszkadzajki”, które znacznie wpływały na przebieg walki. Piły, ostrza, młoty – to jedne z elementów, które można było spotkać w konstrukcjach naszych zawodników. Tegoroczną nowością była konkurencja Smash Bots Mini dla uczestników szukających mniejszych wrażeń. Roboty te ważyły maksymalnie 454g.

Znane od dawna, przez wiele lat uważane za najlepsze zawody robotów mobilnych w Polsce – ROBO~motion, to 15 konkurencji podzielonych na 6 kategorii, podczas których uczestnicy prezentowali swoje niezwykłe umiejętności z zakresu elektroniki i programowania poprzez własne autonomiczne roboty mobilne gotowe sprostać ogromnym wyzwaniom. ROBO~motion nie są zawodami prostymi. Tutaj umiejętności są niezwykle ważne. Przygotowane przez organizatorów tory były wyjątkowo wymagające, szczególnie opracowane przez nich trasy do line followerów. Poza kategorią Line Follower dostępne były w tym roku takie kategorie jak Sumo, LEGO Tug of War, Cebula House, Line Follower Turbo Enhanced czy Freestyle.

II edycja XChallenge oferowała również dodatkową nowość – festiwal nowych technologii czyli masa symulatorów w tym dedykowana strefa VR, symulatory szybowców oraz lotów kosmicznych. Na miejscu czekał także specjalny symulator F35! To jednak nie wszystko. W ramach XChallenge odbyły się również mini zawody w dość specjalną grę przy pomocy zdalnych samochodów…czyli Jet Soccer!

Śmiało możemy stwierdzić, że było to niesamowite wydarzenie pełne ekscytujących momentów i zaciętej rywalizacji! Oklaski należą się przede wszystkim zwycięskim drużynom i ich robotom.

W kategorii Task Hunters zwyciężyli:

🥇 Robot Hunterek i drużyna Kilerów Trzech

🥈 Robot Swervuś i drużyny Rabyte

🥉 Robot Liquidator i drużyna Rabit

W kategorii Smash Bots:

🥇 Robot Kiler

🥈 Robot LabotoFpionWylacatol

🥉 Robot Prostopadłobot

W kategorii Smash Bots mini:

🥇 Robot Funcniak z serem

🥈 Robot Optimus

🥉 Robot Diax

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za Waszą pasję i zaangażowanie w te zawody. Wasza kreatywność i umiejętności zainspirowały nas wszystkich.

Dziękujemy również wszystkim naszym Partnerom i współorganizatorom, którzy wspierali organizację i realizację zawodów na wielu płaszczyznach pozwalając utrzymać wysoką jakość wydarzenia.

Do zobaczenia na kolejnym XChallenge za rok!

Fot. Krzysztof Wroński

Fot. Jerzy Baran

Fot. Kamila Makarewicz

Udostępnij:
Skip to content