Znamy zwycięzców kolejnej edycji GG Robot!

Zawody GGRobot to już coroczna tradycja, która łączy w sobie umiejętności budowania robotów  ale i kompetencje miękkie, które są niezbędne aby drużyna osiągnęła sukces. Wzięcie udziału jest znakomitą okazją do poszerzenia wiedzy na tematy techniczne związane z matematyką, nowoczesną technologią oraz robotyką.

Tegoroczny finał odbył się w dniach 19-20 kwietnia 2023 roku w budynku Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Rzeszowskiej przy ulicy Akademickiej 8. W konkursie wzięło udział ponad 300 uczestników w blisko 100 drużynach: 15 drużyn w kategorii Open, 36 drużyn w kategorii klas 7-8 SP oraz 38 zespołów w kategorii klas 4-6 SP.

Konkurs Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2023 „Ostatnie tajemnice Ziemi” stawia sobie na celu edukowanie młodych i przygotowanie ich do kształcenia politechnicznego. Uczestnicy zmierzyli się w 3 kategoriach wiekowych: klasy 4-6 szkół podstawowych, klasy 7-8 szkół podstawowych oraz kategorii Open. Podział na grupy wiekowe pozwolił na sprawiedliwą i wyrównaną walkę między rówieśnikami.

Zwycięzcami zawodów okazały się drużyny:

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:

1 miejsce – drużyna „Sonina BOT6”

2 miejsce – drużyna „AVOCADO 7”

3 miejsce – drużyna „Sonina BOT5”

W kategorii klas 7-8 szkół podstawowych:

1 miejsce – drużyna „Sonina BOT8”

2 miejsce- drużyna „Grabo Jaraafa”

3 miejsce – drużyna „Baltic BotC”

W kategorii OPEN:

1 miejsce – drużyna „Nie wiem”

2 miejsce – drużyna „Netris”

3 miejsce – drużyna „LO Ustrzyki 1”

Zagadnienia poruszane w tym roku dotyczyły wszelakiego rodzaju badania Ziemi. Konstruowane roboty podczas 8 zadań były sprawdzane pod względem przejazdów, w trakcie których mieli dokonać m.in. poboru materiału bądź przetransportowania próbek lub naukowców do wyznaczonego miejsca. Wszystkie zadania owiane były sporą ilością ciekawostek i faktów ze świata oraz procesów jego badania, co pozwoliło obudzić w uczestnikach nowe zainteresowania. Celem ostatniego zadania była ocena całkowitej autonomii robota od etapu samoczynnego rozpoczęcia do zakończenia przejazdu.

Oprócz przejazdów robotów Drużyny oceniane były również pod względem umiejętności miękkich podczas prezentacji swojej pracy przed komisją. Każda Drużyna kategorii Szkoły Podstawowej podczas prezentacji oceniana była za takie aspekty jak: punktualność, opis Drużyny, podziału pracy w zespole, procesu przygotowania do zawodów, zbudowanego robota oraz sposoby rozwiązywania konfliktów.

Nie udałoby się tego osiągnąć bez organizatorów całego przedsięwzięcia. Należą do nich Podkarpacki Kurator Oświaty, Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr. 2 w Leżajsku oraz Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, która poprzez projekt RoboLAB propaguje robotykę. Dodatkowo dzięki współpracy z Politechniką Rzeszowską finał zrealizowano na terenie należącym do uczelni.

Udostępnij:
Skip to content