Naukowa Niedziela Online – 11 kwietnia godz. 14:00

W najbliższą niedzielę – 11 kwietnia o godz. 14:00 na naszym Facebooku Dolina Wiedzy odbędzie się „Naukowa Niedziela Online”.  Spotkanie na żywo pt. ,,Camera obscura – budujemy aparat otworkowy” poprowadzi dla nas Laboratorium Pana Korka.

Tak jak zawsze podczas Naukowych Niedziel, na nasze spotkanie należy przygotować materiały do wspólnego eksperymentowania. Staraliśmy się, aby te wszystkie materiały były dla każdego łatwo dostępne w domu lub możliwe do zakupienia w najbliższym sklepie.

Lista materiałów potrzebna do najbliższego spotkania w linku poniżej:
https://dolinawiedzy.pl/dut/wp-content/uploads/sites/9/2021/04/Camera-obscura-lista-rzeczy-dla-uczestników.pdf

Na warsztatach zbudujemy pierwowzór aparatu fotograficznego, czyli prosty przyrząd pozwalający uzyskać rzeczywisty obraz przedmiotów. Camera obscura (łac. ciemna komnata), nazywana też ciemnią optyczną, po raz pierwszy została opisana 1000 lat temu przez arabskiego fizyka Abu Ali Hasana Ibn al-Hajsama. Urządzenie służyło astronomom do obserwacji Słońca i Księżyca. Na zajęciach naukowcy z Laboratorium Pana Korka pokażą wam, jak zbudować camera obscura wykorzystując współczesne materiały. A może ktoś z was po warsztatach zmodyfikuje camera obscura i zamontuje kliszę fotograficzną albo matrycę CCD?!

Więcej szczegółów na naszym wydarzeniu na Facebooku!

Partnerem strategicznym DUT Rzeszów jest firma Pratt & Whitney Rzeszów a partnerem głównym jest Województwo Podkarpackie.

Wydarzenie jest częścią projektu „SPINaj naukę”, nowej inicjatywy Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka (SPIN), którego jesteśmy częścią. Zajęcia realizowane są w ramach projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. 

Do zobaczenia!

Udostępnij:
Skip to content