Rada Fundacji

 


Marta Rokoszak – Zastępca Przewodniczącego Rady

Marta Rokoszak –  Dyrektor Personalna PZL Mielec

Absolwentka Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz MBA z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem w Wyższej Szkole Biznesu / National Louis University w Nowym Sączu. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w obszarze edukacji ucząc języka angielskiego młodzież i dorosłych w szkołach ponadpodstawowych i na kursach indywidualnych i grupowych. Od ponad 20 lat zawodowo zajmuje się zarządzaniem zasobami ludzkimi w dużych firmach produkcyjnych takich jak Carlsberg, Zelmer i obecnie – PZL Mielec, gdzie pełni role Członka Zarządu, Dyrektora ds. Personalnych. W swojej karierze zawodowej zawsze w centrum zainteresowania stawiała rozwój pracowników poprzez usystematyzowane i kierunkowe działania edukacyjne (programy rozwojowe, szkolenia, podnoszenie kwalifikacji), nabywanie nowych doświadczeń (ścieżki kariery i awansu, program talentów i sukcesji, coaching i mentoring) oraz budowanie zespołów i organizacji dzielących się wiedzą. Istotna część pracy zawodowej Marty Rokoszak stanowi współpraca z instytucjami rynku pracy, której szczególnym przykładem jest projekt klasy patronackiej o kierunku mechanik lotniczy, o szerokim spektrum wspólnych działań angażujących pracowników firmy, uczniów, nauczycieli i przedstawicieli lokalnego środowiska edukacyjnego w Mielcu. W doświadczeniach zawodowych warto również podkreślić współpracę z Politechniką Rzeszowską, a w szczególności  organizację kilku edycji unikatowych projektów studiów podyplomowych dedykowanych pod kompetencyjne i biznesowe potrzeby PZL Mielec.

Marta Rokoszak jest aktywnie zaangażowana w działania wspierające rozwój kapitału ludzkiego firm regionu Podkarpacia poprzez udział w pracach w Forum Wspierania Rozwoju Kapitału Ludzkiego przy Dolinie Lotniczej


Wiktor Bukowski – Członek Rady

y8553prof. dr hab. inż. Wiktor Bukowski

Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, z którym związany jest też zawodowo od 1988 roku, przechodząc kolejne szczeble kariery począwszy od stanowiska asystenta stażysty po profesora zwyczajnego.

Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 1991 r. w Instytucie Chemiczno-Technologicznym im. D.I. Mendelejewa w Moskwie, zaś stopień doktora habilitowanego w  2005 roku uchwałą Rady Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. W 2016 r. postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej uzyskał tytuł naukowy profesora nauk chemicznych w dyscyplinie technologia chemiczna.

W latach 2008-2012 pełnił funkcję prodziekana ds. ogólnych WCh PRz, zaś w kadencji 2012-2016 prodziekana ds. nauki.

W kadencjach 2007-2009 i 2010-2012 był przewodniczącym, zaś w kadencjach  2013-2015 i 2016-2018 wiceprzewodniczącym Oddziału Rzeszowskiego Polskiego Towarzystwa Chemicznego.

Zainteresowania naukowe prof. Bukowskiego koncentrują się głównie wokół zagadnień związanych preparatyką katalizatorów i katalizą różnych reakcji chemicznych, w tym w szczególności syntezy ligandów polikleszczowych, kompleksów wybranych metali przejściowych (Cr, Co, Cu, Pd) i reaktywnych materiałów na potrzeby katalizy i syntezy organicznej oraz katalitycznych przemian związków epoksydowych oraz różnych reakcji sprzęgania.

Na dorobek naukowy prof. W. Bukowskiego składają się 3 podręczniki akademickie, 1 monografia naukowa,  autorstwo lub współautorstwo 80 publikacji naukowych, w większości w czasopismach naukowych o zasięgu międzynarodowym, 4 patenty krajowe oraz ponad 150 wystąpień na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Prof. W. Bukowski był dotychczas  promotorem 4 prac doktorskich, ponad 30 prac magisterskich oraz  ponad 50 prac inżynierskich.

Od 1992 roku prowadzi różne wykłady z zakresu technologii chemicznej i katalizy dla studentów studiów magisterskich oraz pierwszego (inżynierskich), drugiego (magisterskich) i trzeciego (doktoranckich) stopnia.

Popularyzator nauczania chemii wśród uczniów wszystkich szczebli szkół. Autor licznych wykładów popularno-naukowych dla uczniów szkół gimnazjalnych i licealnych szkół, organizator pokazów chemicznych i warsztatów dla uczniów wszystkich szczebli szkół oraz pokazów w ramach różnych pikników naukowych organizowanych w regionie podkarpackim,  a także licznych zajęć warsztatowych i pokazów w ramach projektu Politechnika Dziecięca.


Dorota Nowak-Maluchnik – Członek Rady

y8553Dorota Nowak-Maluchnik – Podkarpacka Kurator Oświaty

Absolwentka filologii polskiej na wydziale Filologicznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Nauczyciel języka polskiego z 33 letnim stażem, egzaminator maturalny, certyfikowany mediator. W 1998 uzyskała I stopień specjalizacji zawodowej w zakresie nauczania języka polskiego, w 2006 roku ukończyła kurs kwalifikacyjny z zakresu organizacji i zarządzania oświatą, a dwa lata później kurs przygotowujący nauczycieli do pracy dydaktycznej wśród Polonii i Polaków za granicą, organizowany przez CODN w Warszawie. Wiedzę tę wykorzystała w trakcie pobytu na Białorusi, gdzie pracowała w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie i jednocześnie utrzymywała stałe kontakty z białoruską młodzieżą uczącą się języka polskiego.

Od 2011 r. dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 6 w Rzeszowie. W swojej pracy stosowała nowoczesne formy i metody pracy oraz nowoczesne metody zarządzania. Wdrożyła szereg innowacyjnych programów m. in. „Kreatywne lekcje, lekcje kreatywności”, „Laboratorium Młodego Naukowca”, „Programowanie i robotyka”, „Stem Trough Robotics”. Szkoła pod jej przewodnictwem uczestniczyła w międzynarodowych projektach m. in. jako jedyna szkoła w Polsce w projekcie edukacyjnym „Kids-Dzieci i Cukrzyca w szkołach”, ponadto „How to use Tablets, Educational Apps and Social Media in your Classroom”, „Stem Trough Robotics”, Erasmus+ „Reading Teaching for Social and Educational Inclusion”, „Pick up STEAM”, “Techlology for Education, Alternative Methodoloies and STEAM”, The Code of Future: Eco friendly Robotics” i wiele innych.

Za swoją pracę i osiągnięcia otrzymała w 2003 r. Medal Edukacji Narodowej. Zna biegle język rosyjski i konwersacyjnie język angielski. Interesuje się literaturą, teatrem, muzyką, filmem i malarstwem. Jej pasją są podróże śladami wielkich osobowości i bohaterów literackich. Jest wdową, ma syna Sebastiana i córkę Liliannę.


Jolanta Szempruch – Członek Rady

prof. dr hab. Jolanta Szempruch – Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Rzeszowskiego

Absolwentka studiów MBI, profesor nauk społecznych, kierownik Zakładu Socjologii Edukacji. Członek Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN i Przewodnicząca Sekcji Pedeutologii KNP PAN. Ekspert w zakresie socjologii edukacji, pedeutologii i polityki oświatowej. Autor licznych monografii, promotor wielu przewodów doktorskich, kierownik projektów krajowych i międzynarodowych. Od 2024 roku Ekspert Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ekspert do oceny wniosków FENG. Odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i uhonorowana tytułem Lidera Uniwersytetu Rzeszowskiego (2023). Aktywnie współpracuje z ośrodkami naukowymi w Polsce i za granicą. W 2025 roku wybrana na członka zagranicznego Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy.

Udostępnij: