RoboSTREFA – Misja Inżynier

Z przyjemnością informujemy o uruchomieniu nowego projektu edukacyjnego RoboSTREFA – Misja Inżynier skierowanego do uczniów szkół podstawowych.  Jest to inicjatywa realizowana wspólnie z firmą Pratt & Rzeszów oraz RoboLAB STEAM Incubator. Projekt ma na celu wszechstronne rozwijanie kompetencji technicznych oraz miękkich.

Szkoła otrzymuje kompleksowe szkolenia dla uczniów, wyposażenie oraz branding pracowni robotycznej, fundusze na budowę robota, badanie predyspozycji zawodowych uczestników projektu, wynagrodzenie dla opiekuna drużyny, środki na dojazd i uczestnictwa w zawodach oraz branding drużyny.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie. Nabór wniosków potrwa od 16.04 do 06.05.2024 r. Rekrutacja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym, komisja przeanalizuje wszystkie nadesłane wnioski i wybierze trzy szkoły, które otrzymają możliwość prezentacji swoich atutów przed komisją. Finalnie, po prezentacjach, zostanie wybrana tylko jedna szkoła.

Rejestracja odbywa się za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie https://dolinawiedzy.pl/robostrefa/.

Dodatkowo, w poniedziałek, 22 kwietnia o godz. 8:50, odbędzie się sesja Q&A dotycząca projektu. To doskonała okazja do zadawania pytań i uzyskania szczegółowych informacji o projekcie.
Pytania można zadawać w formularzu: https://forms.gle/G5DkUfadr3mopf119
Link do spotkania https://bit.ly/RoboSTREFA

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny startuje „na lato”

Po raz kolejny Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza zaprasza do rekrutacji na zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w semestrze letnim 2024. Rekrutacja rozpocznie się 19 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 26 lutego (włącznie).  Wszystkie zajęcia odbywają się w soboty i są w pełni bezpłatne dla uczestników.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) ponownie zaprasza do rekrutacji na swoje interaktywne wykłady i warsztaty. Z roku na rok organizatorzy mają coraz trudniejsze zadanie do wykonania z uwagi na fakt, iż każdy semestr niesie ze sobą nowe, niepowtarzające się w danym mieście DUT tematy zajęć. Nikogo nie zadziwia zatem fakt, że co semestr wzrasta liczba osób zainteresowanych projektem DUT zarówno w Rzeszowie jak i Filiach-  Mielcu, Jaśle, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Zarszynie. Semestr letni 2024 to również otwarcie DUT w oddziale kaliskim Fundacji. Projekt zyskał uznanie zarówno dzieci jak i rodziców, a tym samym widać potrzebę jego ciągłej kontynuacji głównie z uwagi na atrakcyjność oraz wysoką jakość zajęć i zarazem całkowicie bezpłatny w nich udział.

więcej

Dobro(wolne) dyskusje – Seks w kosmosie

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza w grudniu ubiegłego roku wystartowała z nowym projektem skierowanym tylko do osób dorosłych. Już pierwszy temat Dobro(wolnych) Dyskusji dotyczący sztucznej inteligencji -jej szans i zagrożeń, mógł wydawać się kontrowersyjny, jednak drugie spotkanie… dosłownie przeniesie uczestników w inną czasoprzestrzeń. Czy jesteście gotowi na zderzenie cielesności z wszechświatem? Zapraszamy już 9 lutego na dobrą i wolną (od wszelkich ocen!) – metafizyczną dyskusję na temat „Seksu w kosmosie”.

więcej

Learn&Fly 2024

22 stycznia rozpoczyna się rekrutacja do piątej edycji konkursu Learn&Fly! Uczestnicy zawodów Learn&Fly 2024 mają za zadanie zbudować prosty latający model samolotu, a następnie wziąć udział w zawodach na najdłuższy lot. Na każdym etapie konkursu do wygrania będą atrakcyjne nagrody pieniężne. Łączna pula nagród dla laureatów wynosi prawie 20 tysięcy złotych.

więcej

Szkolenia i warsztaty robotyczne dla studentów – podsumowanie

Zakończyły się zajęcia robotyczne, organizowane dla studentów rzeszowskich uczelni. Zajęcia realizowane były w ramach zadania publicznego “Szkolenia i warsztaty dla studenckich kół naukowych” przy współpracy projektu RoboLAB, który wspiera rozwój młodych osób w zwiększeniu kompetencji STEM i kluczowych umiejętności miękkich. 

Nasz projekt rozpoczął się w lipcu z ambitnym celem: zmotywować i zaangażować studentów rzeszowskich uczelni do głębszego zanurzenia się w dziedzinę robotyki, programowania oraz umiejętności miękkich. Dziś, z dumą możemy ogłosić, że osiągnęliśmy nasz cel, a efekty są naprawdę imponujące! 

Podczas trwania projektu zrealizowaliśmy:

👉 5 czterogodzinnych szkoleń z umiejętności miękkich;
👉 5 czterogodzinnych szkoleń z robotyki;
👉 10 czterogodzinnych warsztatów z robotyki.

Zajęcia odbywały się od 20 października do 30 listopada. Zajęcia praktyczne odbywały się w przestrzeni RoboLAB, z wykorzystaniem sprzętu i aparatury niezbędnych do przeprowadzenia tego typu zajęć robotycznych (drukarki 3D, narzędzia warsztatowe, komputery z oprogramowaniem). Każda z pięciu grup uczestników podczas warsztatów z robotyki zrealizowała projekt polegający na stworzeniu robota, bądź elementu większej konstrukcji robotycznej.

Więcej zdjęć z całego projektu: https://photos.app.goo.gl/GroLBE9xd1swyurLA

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymanych w 2023 r. w ramach konkursu „Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego”. 

Patronat honorowy nad projektem objęli JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej, JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz JM Rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

Dobro(wolne) Dyskusje – całkowicie nowy projekt tylko 18+

Już 8 grudnia startujemy z nowym projektem – tym razem skierowanym tylko do osób dorosłych. Podczas „Dobro(wolnych) Dyskusji” jako pierwszy na języki poddany zostanie temat sztucznej inteligencji. Czy jej niepohamowany rozwój znacząco wpłynie na nasze życie? W jakich obszarach może być ona zagrożeniem a w jakich szansą…? To, w jakim kierunku potoczy się dyskusja zależeć będzie nie tylko od prelegentów ale przede wszystkim od… uczestników spotkania.

więcej
Skip to content