Eksperymenty, doświadczenia, tajemnice chemiczne – to wszystko uczestnicy zajęć odkrywali podczas pokazów z Odlotowej Chemii w ramach projektu Odlotowa Edukacja.

Projekt realizowany był przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza.

Od lutego 2022 w Kaliszu funkcjonuje filia Fundacji. Jej działania poznało już sporo młodzieży i nauczycieli.

– Z projektem Odlotowej Edukacji wystartowaliśmy we wrześniu. Zajęcia skierowane były do uczniów szkół podstawowych z klas 4-6 województwa wielkopolskiego – mówi Karolina Bazan, koordynator kaliskiej filii Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. – Nasze zajęcia dostarczały uczniom wielu bodźców i spełniają różnorodne funkcję. Doświadczenia chemiczne sprzyjały rozwojowi wyobraźni, uczyły prowadzenia obserwacji oraz wyciągania wniosków. We wszystkich spotkaniach wzięło udział 1137 uczniów ze szkół z terenu województwa wielkopolskiego – dodaje koordynatorka.

Każde zajęcia prowadzone były przez specjalistę z dziedziny chemii. Fundacja zaprosiła do współpracy chemika z Centrum Nauki i Techniki EC1 z Łodzi, który z wielką pasją i zaangażowaniem prowadził zajęcia z Odlotowej Chemii.

– W czasie zajęć odkrywaliśmy tajemnice chemiczne, które kryją się pod skomplikowanymi nazwami i wzorami. Staraliśmy się rozwikłać zagadki dotyczące efektów naszych doświadczeń i przekazać je w najprzyjemniejszy sposób naszym uczestnikom – mówi Piotr Kaczorowski, prowadzący pokazy.

– Wybraliśmy doświadczenia najbardziej spektakularne, podczas których młodzi asystenci mogą w praktyczny sposób oswoić się z chemią. Kolejki chętnych nie miały końca – dodaje chemik.

Zajęcia z Odlotowej Chemii i Odlotowej Fizyki realizowane były w ramach zadania publicznego pn. Wspieranie inicjatyw promujących szkolnictwo zawodowe”, Tytuł projektu „Odlotowa Edukacja”.

Projekt współfinansowany jest przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Zobaczcie gdzie byliśmy!

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” została powołana z myślą o stworzeniu dla dzieci i młodzieży nowych możliwości rozwoju poprzez organizowanie specjalnie przygotowywanych, interaktywnych zajęć oraz pokazów naukowych.

Jej głównym celem jest udowodnienie młodym ludziom, że nauka nie musi być nudna i może dawać wiele satysfakcji. Misją Fundacji jest rozwijanie zainteresowań młodych ludzi i zachęcanie ich do poznawania świata, tak aby „przygoda” z nauką, przyniosła korzyści w przyszłym życiu zawodowym.

Od 10 lat Fundacja z sukcesami funkcjonuje w Rzeszowie, od lutego br. również w Kaliszu. Wszystkie zajęcia dla dzieci i młodzieży są darmowe.

Udostępnij: