niedziela, 17 września:
wstęp wolny dla wszystkich chętnych

  • 11:00 – 18:00Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można dotknąć nauki z bliska i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową. Wśród atrakcji łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. W trakcie pikniku o dobrą zabawę będą dbać Robot EuGenius oraz science buskerzy. Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki, dorigami oraz dmuchany plac zabaw. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
  • 11:00 – 18:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2] – dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami naukowymi. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.
  • 11:00 – 14:00 – Rover Challenge Workshops cz. 1 [sala konferencyjna, poziom 1] – Warsztaty z zakresu realizacji projektów, inżynierii, robotyki, automatyki, łączności i innych dziedzin mających zastosowanie w amatorskich i profesjonalnych projektach kosmicznych i lotniczych.
  • 11:00 – 17:30 Wykłady naukowe –  prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. Po raz pierwszy wykłady Politechniki Dziecięcej otwarte będą także dla rodziców i opiekunów.
    • 11:00 – Kosmos – marzenia, rzeczywistość (Mirosław Hermaszewski)
    • 13:00 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak)
    • 14:30 – O luminescencji słów kilka
    • 16:30 – Brr… Bardzo zimno – wybuchowy pokaz naukowy
  • 15:30 – 18:00 – Rover Challenge Workshops cz. 2 [sala konferencyjna, poziom 1] – Poszukiwanie i rozwijanie nowych kosmicznych technologii. Małe firmy i startupy w branży kosmicznej. Od projektów studenckich do działalności gospodarczej. Zawody, konkursy, projekty studenckie jako platforma współpracy biznes- nauka i źródło kadr dla sektora kosmicznego. Możliwości, propozycje i kierunki współpracy firm, nauki, administracji przy realizacji międzynarodowych zawodów i konkursów studenckich.
  • 19:00 – 22:00 – „Wieczór z nauką 18+” – Czas apokalipsy(obowiązuje rejestracja) wieczorne spotkanie naukowe z ekspertami skierowane wyłącznie do dorosłych.  Podczas naszych spotkań z naukowcami postaramy się porozmawiać o szansach i zagrożeniach związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, niebezpieczeństwem ze strony otaczających nas mikroorganizmów oraz działalności człowieka, która może być tragiczna w skutkach dla nas i naszej planety. Więcej na stronie wydarzenia https://dolinawiedzy.pl/festiwal/program/wieczor-z-nauka-18

poniedziałek, 18 września:
dzień dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

  • 08:30 – 16:00 Piknik Naukowy [sala wystawiennicza, poziom 0] – strefa ze stanowiskami naukowymi, na których będzie można dotknąć nauki z bliska i wciągnąć się w jej fascynujący świat. Swoją działalność zaprezentują koła naukowe, instytucje i organizacje z regionu, jak i całej Polski, związane głównie z naukami ścisłymi i kierunkami technicznymi, a także prowadzące działalność popularnonaukową. Wśród atrakcji łaziki marsjańskie, drony, modele samolotów, technologie kosmiczne i planetarium. W trakcie pikniku o dobrą zabawę będą dbać Robot EuGenius oraz science buskerzy. Dla najmłodszych dzieci przygotowaliśmy malowanie twarzy i animacje, gigantyczne klocki, dorigami oraz dmuchany plac zabaw. Każdy uczestnik będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie w fotobudce.
  • 08:30 – 16:00 – Wystawy interaktywne [antresola, poziom 2]- dzięki interaktywnym eksponatom w nowatorski, nietypowy sposób, odwiedzający będą mogli zapoznać się z wybranymi zagadnieniami i zjawiskami. Dwie interaktywne wystawy o łącznej powierzchni ponad 600 m2, które na co dzień spotkać można w centrach nauki w Polsce i za granicą. Wystawy będą dostępne dla wszystkich odwiedzających.
  • 09:30 – 12:00 – Rover Challenge Workshops cz. 3 [sala konferencyjna, poziom 1] – Przyszłość branży lotniczej i kosmicznej. Poszukiwanie i rozwijanie nowych technologii. Nisze dla małych innowacyjnych firm i startupów. Zawody, konkursy, projekty studenckie jako platforma współpracy biznes- nauka i poligon doświadczalny dla przyszłych przedsiębiorców, wynalazców i innowatorów.
  • 08:30 – 14:30 – Wykłady naukowe [sala kongresowa]- prelekcje i pokazy naukowe, prowadzone przez popularyzatorów nauki, ekspertów oraz wykładowców uczelni wyższych. W trakcie panelu odbędą się trzy wykłady skierowane i dostosowane do wieku poszczególnych grup uczestników. Wykłady odbywające się w poniedziałek będą skierowane do grup zorganizowanych ze szkół z całego województwa podkarpackiego i nie tylko. Na wykłady obowiązuje rejestracja i decyduje kolejność zgłoszeń.
    • 08.30 – 09.30 – Skąd się biorą kolory (Jacek Błoniarz – Łuczak) [zarejestrowane szkoły podstawowe]
    • 10:30 – 12:00 – Brr… Bardzo zimno (Pan Korek) [zarejestrowane szkoły gimnazjalne]
    • 13:00 – 14:30 – [zarejestrowane szkoły ponadgimnazjalne]

      • Jak roboty widzą świat (specjaliści z firmy ABB)
      • Roboty – od fantastyki do codzienności – wybrane zagadnienia z historii robotyki i zastosowań robotów (Dariusz Szybicki)
  • 12:30 – 14:30 – Ogólnopolska Konferencja „Kształcenie zawodowe w kontekście Industry 4.0” [sala konferencyjna, poziom 1] – Konferencja dedykowana jest przede wszystkim przedstawicielom kuratoriów oświaty z całej Polski, dyrektorom szkół, nauczycielom oraz reprezentantom firm. Konferencja współorganizowana jest przez Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza” i Podkarpackie Kuratorium Oświaty. W trakcie konferencji omówione zostaną zagadnienia związane z nową rewolucją przemysłową oraz idącą za nią potrzebą zmian w kształceniu zawodowym. Więcej informacji na stronie konferencji.
Udostępnij: