Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Kaliszu!

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” otwiera w Kaliszu nową Filię Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego. W całkowicie bezpłatnych zajęciach popularnonaukowych mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat, uczęszczające do szkół podstawowych na terenie województwa Wielkopolskiego. Rekrutacja na semestr letni 2024 DUT rozpocznie się już 26 lutego o godz. 10:00 i potrwa do 4 marca 2024r. (włącznie).

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT) w Kaliszu jest już siódmym miejscem na mapie, w którym Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza” organizuje bezpłatne wykłady i warsztaty dla dzieci, pokazując młodym studentom jak fascynująca może być nauka. Zajęcia prowadzone są również w oddziale głównym – w Rzeszowie oraz Filiach DUT – w Jaśle, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Zarszynie.

Zajęcia finansowane są przez Partnerów, którymi są firmy branży lotniczej regionu: Pratt&Whitney Kalisz, Meyer Tool Poland, Collins Aerospace, Barnes Aerospace oraz ZAP Mechanika, a odbywają się przy współpracy z Urzędem Miasta Kalisz oraz Uniwersytetem Kaliskim.

Celem Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego jest pokazanie dzieciom, że nauka może mieć różne formy, nie musi kojarzyć się z nudą czy szkolnym przymusem lecz wręcz przeciwnie – odpowiednie przygotowanie zajęć sprawia, że staje się ona świetną zabawą i wyjątkowym spędzeniem czasu wolnego. Zajęcia prowadzą naukowcy, wykładowcy oraz popularyzatorzy nauki z całej Polski, którzy inspirują dzieci do poszerzania horyzontów i samodzielnego odkrywania fascynującego świata nauki.

Organizatorzy zapewniają, że dzieci na pewno nie będą się nudzić podczas sobotnich zajęć DUT. Harmonogram semestru letniego dla swoich uczestników przewiduje 4 godzinne wykłady popularnonaukowe obejmujące dziedziny chemii, biologii, oraz techniki i fizyki, a także dwa 1,5 godzinne warsztaty prowadzone w 20 osobowych grupach.

Podczas wykładów dzieci dowiedzą się m.in. o tym co może łączyć muzykę i fizykę oraz będą mieć okazję poznać tajniki mechanizmów zachodzących w ludzkim ciele. Odkryją również gdzie można spotkać fraktale i czym one właściwie są. Z kolei podczas różnorodnych warsztatów będą mogli zamienić się w prawdziwych detektywów i rozwiązywać zagadki przy pomocy chemicznych eksperymentów. Nie zabraknie również warsztatów z fizyki, gdzie dzieci dowiedzą się jak z pozoru zwykłych przedmiotów wykonać niezwykłe zabawki.  

Jak na prawdziwych studentów przystało, każdy uczestnik wykładów na pierwszym spotkaniu otrzyma wyprawkę DUT składającą się z indeksu, identyfikatora, notesu oraz wybranego gadżetu. Z kolei uczestnicy warsztatów otrzymają dodatkowo „Zestaw Naukowca” zawierający materiały wraz z instrukcją do samodzielnego doświadczania i eksperymentowania w domu.

Rodzice mogą zapisywać dzieci poprzez stronę DUT https://dolinawiedzy.pl/dut-wielkopolska – wystarczy założyć konto na stronie, a następnie zarejestrować dziecko do Filii Kalisz.

PRZEWODNIK PO REKRUTACJI

Rejestracja będzie aktywna od 26 lutego od godz. 10.00 do 4 marca 2024 r. (włącznie). W podanym terminie prowadzone są zapisy wszystkich chętnych, natomiast wyniki rekrutacji (osoby wylosowane na wykłady – 120 osób) pojawią się na koncie użytkownika DUT dn. 6 marca 2024 r.

Przed podejściem do rekrutacji należy zapoznać się z planem zajęć, gdzie znajdują się tematy i terminy zajęć oraz szczegółowymi informacjami dotyczącymi zapisów – na stronie https://dolinawiedzy.pl/dut-wielkopolska w zakładce REKRUTACJA. W każdym z miast Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego rekrutacja przebiegać będzie w takim sam sposób. W pierwszym etapie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia (od 26 lutego do 4 marca), następnie spośród osób zapisanych losowana jest określona liczba uczestników wykładów oraz lista rezerwowa, w kolejnym etapie osoby wylosowane mają możliwość zapisania się na warsztaty. W wykładach i warsztatach Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Kaliszu może wziąć udział 120 osób. Rekrutacja na zajęcia DUT prowadzona jest co semestr.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywają się w soboty. Wykłady odbywać się będą w auli budynku Collegium Oecologicum Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Poznańskiej 201-205, natomiast warsztaty prowadzone będą w budynku Instytutu Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Kaliskiego przy tej samej ulicy.  

Wszelkie pytania prosimy kierować na maila kalisz@dolinawiedzy.pl lub pod numerem tel.+48 607 082 477. Zapraszamy również na naszego Facebooka Dolina Wiedzy Kalisz oraz Dziecięcy Uniwersytet Techniczny.

Udostępnij: