Jak to się zaczęło… czyli Politechnika Dziecięca

W roku 2009 Politechnika Rzeszowska im. I. Łukasiewicza wspólnie z WSK „PZL-Rzeszów” S.A. podjęła decyzję o utworzeniu projektu o nazwie „Politechnika Dziecięca”. Podstawą tego przedsięwzięcia była troska o przyszłość dzieci, które rozpoczynają edukację i chęć zainteresowania ich nauką. Ponieważ na całym świecie, w tym również w Polsce, z powodzeniem od wielu lat podobne przedsięwzięcia były realizowane ,Politechnika Rzeszowska, jako pierwsza uczelnia na podkarpaciu, postanowiła otworzyć sale wykładowe dla małych studentów. Celem projektu było odciągnięcie młodych ludzi od ekranów telewizorów i monitorów komputerów i pokazanie im, że uczyć można się nie tylko w sztywnych ławkach szkół, a nauka może stać się zabawą i dobrym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Pierwszy semestr Politechniki Dziecięcej rozpoczął się w październiku 2009 w Rzeszowie, następnie powstawały Filie w Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Stalowej Woli. Od początku działalności liczba kandydatów na każdy semestr znacznie przewyższa ilość wolnych miejsc.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny

Od marca 2018 roku wszystkie działania Politechniki Dziecięcej prowadzone przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza odbywają się pod nazwą Dziecięcy Uniwersytet Techniczny, w skrócie DUT.

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (w skrócie DUT) to zajęcia dla uczniów szkół podstawowych w wieku 7-12 lat, w formie interaktywnych wykładów, przeprowadzane z wykorzystaniem doświadczeń, pomocy i eksponatów naukowych. Ich tematyka jest odpowiednio dostosowana do wieku słuchaczy. Tematyka prowadzonych wykładów i warsztatów obejmuje przede wszystkim zagadnienia z dziedziny chemii, fizyki, matematyki, budownictwa, biologii, lotnictwa i wszystkich innych związanych z branżą politechniczną. Zajęcia prowadzone są przez pracowników naukowych, specjalistów z przemysłu, studentów oraz popularyzatorów nauki, ale także przez inne instytucje oferujące zajęcia dla dzieci. Ufamy, że dzięki odpowiedniemu zaprezentowaniu nauk ścisłych, nasi młodzi studenci, w dorosłym już życiu wybiorą uczelnie techniczne aby zgłębiać swoją wiedzę i zdobywać wykształcenie w tym kierunku.

Wszystkie zajęcia Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego są bezpłatne dla uczestników!

Dziecięcy Uniwersytet Techniczny swój oddział główny prowadzi w Rzeszowie, natomiast Filie prowadzone są w 5 pięciu miastach podkarpacia – Jaśle, Mielcu, Dębicy, Ustrzykach Dolnych i Zarszynie.

Od 2024 roku DUT rozszerzył swoją działalność na woj. wielkopolskie otwierając nową Filię DUT w Kaliszu.

Udostępnij: