Dziecięcy Uniwersytet Techniczny w Kaliszu 

kwiecień 2024 – czerwiec 2024

Szanowni Państwo, 

Przedstawiamy plan zajęć semestru letniego 2024 dla Dziecięcego Uniwersytetu Technicznego w Kaliszu. Poniżej znajdą Państwo terminy zajęć stacjonarnych (wykładów oraz warsztatów dla poszczególnych grup) wraz z ich krótkim opisem oraz informacje dotyczące zajęć dodatkowych.  

Zapisy na zajęcia prowadzone są poprzez konto DUT. Liczba miejsc na wykłady jest ograniczona, miejsca przyznane będą w wyniku losowania, które odbędzie się 06.03.2024 r. (do godz. 11:00). W pierwszej kolejności prowadzone są zapisy na wykłady, następnie WYŁĄCZNIE osoby zapisane na wykłady mogą podejść do rekrutacji na warsztaty w późniejszym terminie – 11-15 marca 2024 r. Przy zapisach na warsztaty obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń, a także  limit miejsc (120 dostępnych miejsc). Do rekrutacji mogą podejść wszystkie osoby z województwa wielkopolskiego w wieku 7-12 lat.  

Spis treści: 

  1. Wykłady
  2. Warsztaty

…………………………………………………………………………………………………………

  1. WYKŁADY

Wykłady prowadzone będą na Uniwersytecie Kaliskim(bud. Collegium Oecologicum, ul. Poznańska 201-205, 62-800 Kalisz), w grupach 120 osobowych. Każdy uczestnik wykładów otrzyma indeks oraz identyfikator. 

W semestrze letnim 2024 wykłady prowadzone będą w formie stacjonarnej, w soboty. Każdy wykład potrwa godzinę.

…………………………………………………………………………………………………………

1 wykład – 06.04.2024 r. 

Godz. 11.00-12.00

Prowadząca: Elżbieta Pogoda 

Temat: „Nasz wewnętrzny mikrokosmos czyli anatomia na wesoło”  

Podczas spotkania uczestnicy będą mieli szansę aby zajrzeć w głąb siebie…dosłownie. Przyjrzą się naszemu wspaniałemu ciału od środka, pokonają ścieżki jakie na co dzień pokonują spożywane przez nas pokarmy, wdychane przez nas powietrze, produkowane w naszych komórkach produkty a nawet generowany przez nasze neurony prąd! Poznają absolutnie zaskakujące fakty na temat naszej własnej budowy! Uczestnicy wykładu będą zaproszeni do przeprowadzenia wspólnie eksperymentów na scenie, najwięksi śmiałkowie zostaną poproszeni o pokazanie swojego wnętrza 😉 specjalnie przygotowane rekwizyty i materiały wideo pomogą wszystkim lepiej zrozumieć omawiane tematy, a przy okazji świetnie się pobawić! 

2 wykład – 18.05.2024 r. 

Godz. 11.00-12.00

Prowadzący: Tomasz Ruszkowski

Temat: „Fraktale”

Czym tak właściwe są fraktale? Gdzie możemy je spotkać? Jak powstają i jak samodzielnie je stworzyć? Ile dziur ma Trójkąt Sierpińskiego? Poznamy Krzywą Kocha, która kocha chmury! Smoka Heighwaya, który zieje ogniem.  Zapatrzymy się w kosmiczny Zbiór Julii. Zasłuchamy w muzykę ze Zbioru Cantora. Uszyjemy dywan Sierpińskiego.

3 wykład – 25.05.2024 r. 

Godz. 11.00-12.00

Prowadzący: Paweł Jaskólski   

Temat: „Puzon i fizyka – w poszukiwaniu brzmienia”

Podczas tego interaktywnego wykładu odkryjemy tajniki akustyki instrumentalnej, koncentrując się na wpływie fizyki na brzmienie instrumentów muzycznych. Wspólnie przeprowadzimy eksperymenty, badając wpływ rytmu, melodii i harmonii na nasze zmysły. Przyjrzymy się z bliska, co drga i rezonuje we wnętrzu różnych instrumentów muzycznych, zbadamy z punktu widzenia fizyka te dęte, strunowe i perkusyjne. Nie zabraknie praktycznych przykładów – pojawi się przede wszystkim puzon, który zilustruje, jak powstaje i zmienia się dźwięk w instrumentach dętych. Wspólnie będziemy uczestniczyć w aktywnościach, które pozwolą nam lepiej zrozumieć relacje między fizyką a muzyką. Przygotujcie się na fascynującą podróż, która uchyli przed Wami drzwi do świata dźwięków i nauki!

4 wykład – 15.06.2024 r. 

Godz. 11.00-12.00

Prowadząca: Anna Hajdusianek 

Temat: „Zabawy z ciśnieniem – fizyka na wesoło dla młodych naukowców”  

Zabierzemy Was młodzi studenci w podróż po fascynującym świecie fizyki. Na naszym wkładzie zapoznamy się z pewną tajemniczą wielkością fizyczną jaką jest ciśnienie. Wykonamy szereg ciekawych doświadczeń – niektóre będzie można powtórzyć samodzielnie w domu. Pokażemy jak zrobić jedną z najstarszych zabawek fizycznych wykorzystującą ciśnienie. Odtworzymy pewne zdarzenie jakie miało miejsce podczas pierwszych podróży w kosmos.

  • WARSZTATY (w formie stacjonarnej)

Zajęcia warsztatowe prowadzone będą na Uniwersytecie Kaliskim (bud. Instytutu Inżynierii Mechanicznej, ul. Poznańska 201-205, 62-800 Kalisz), w małych – 20 osobowych grupach. Łącznie w jeden dzień zajęcia będą się odbywać dla 6 grup. Każdy uczestnik warsztatów podczas drugich zajęć warsztatowych otrzyma „Zestaw Naukowca” do samodzielnego eksperymentowania w domu. Warsztaty trwają 1,5 godziny i tak jak wykłady DUT – prowadzone są zawsze w soboty. 

………………………………………………………………………………………………………… 

Harmonogram warsztatów DUT w Kaliszu

Każde dziecko zapisane na warsztaty odbędzie dwa warsztaty o tematyce przedstawionej poniżej. Termin i godzina danego tematu różnią się w zależności od wybranej grupy warsztatowej, do której uczęszczać będzie dziecko.  

Temat: „Chemiczne śledztwo od kuchni”

Chemia kojarzy się z definicjami, wzorami, układem okresowym. Stanowi jednak wyjątkowe narzędzie do rozwiązywania wielu zagadek. Podczas zajęć poznamy sposoby i metody jakimi kierują się specjaliści w dochodzeniach. Z wykorzystaniem prostych jak i złożonych odczynników zbadamy oraz zidentyfikujemy substancje, które towarzyszą nam na co dzień. Pod czujnym okiem doświadczonego prowadzącego zdobędziemy i rozwiniemy umiejętności pracy w laboratorium chemicznym.

Temat: „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy”

Podczas zajęć wspólnie przekonamy się, że z rzeczy dostępnych w każdym domu, możemy samodzielnie wykonać niezwykłe zabawki. Wykorzystując łatwo dostępne przybory i substancje przeprowadzimy szereg doświadczeń i eksperymentów, które nie tylko dostarczą nam wiele radości, ale też pozwolą zrozumieć istotę wielu zjawisk fizycznych z którymi mamy do czynienia na co dzień.

Podział na poszczególne grupy:

Termin: 13.04.2024 r. (1 warsztat) 

Godz. 09:00-10:30  

Grupa 1 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 
Grupa 2 – „Chemiczne śledztwo od kuchni” 

Godz. 11:00-12:30 
 
Grupa 3 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 
Grupa 4 – „Chemiczne śledztwo od kuchni”  

Godz. 13:00-14:30  

Grupa 5 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 
Grupa 6 – „Chemiczne śledztwo od kuchni”  
  Termin: 20.04.2024 r. (2 warsztat)  

Godz. 09:00-10:30   

Grupa 1 – „Chemiczne śledztwo od kuchni”  
Grupa 2 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 

Godz. 11:00-12:30  

Grupa 3 – „Chemiczne śledztwo od kuchni”  
Grupa 4 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 

Godz. 13:00-14:30  

Grupa 5 – „Chemiczne śledztwo od kuchni”  
Grupa 6 – „Niezwykłe zabawki ze zwykłych rzeczy” 
Udostępnij: